Społeczna Akademia Nauk

Witamy w Strefie Studenta

Logowanie:

Login:

Hasło:

×

Witamy w Strefie Studenta

Pomoc:

Niektóre z podstron chronione są hasłem i są dostępne tylko dla studentów Społecznej Akademii Nauk.

Przykładowe dane potrzebne do poprawnego zalogowania się:

Login » Twój numer albumu np.: 14206 (Nie znasz numeru albumu? sprawdź go w prawej części okienka)
Hasło » Cztery pierwsze cyfry Twojego numeru PESEL złączone z pierwszą literą imienia matki, np.: 8406m (mała litera).
×

Cyberuzależnienia a młody człowiek

Cyberuzależnienia

Młodym ludziom daliśmy najlepsze i największe odkrycie ostatnich kilkuset lat, czyli Internet. Od Gutenberga nie było niczego lepszego. Tyle tylko, że nie uczymy ich z tego dobrodziejstwa poprawnie korzystać – zauważa prof. Mariusz Jędrzejko, jeden z prelegentów trwającej w Miejskim Domu Kultury w Radomsku konferencji metodycznej pt. „Cyberuzależnienia. Zjawisko i uwarunkowania. Technologie cyfrowe a rozwój emocjonalny dziecka”.

Jaka jest skala cyberuzależnień? Na tak postawione pytanie prof. Mariusz Jędrzejko odpowiada nie wiemy… – Nie wiemy, ponieważ nikt nigdy nie prowadził takich badań. Przypuszcza się, że cyberzaburzenia, bo dokładnie to tak się nazywa, mogą dotyczyć od 5 do 7 proc. młodych ludzi – zauważa prof. Jędrzejko, zwracając jednocześnie uwagę na to, że cyberzagrożenia to zupełnie inny rodzaj uzależnień niż narkotyki czy alkohol. – Przy narkotykach i alkoholu wiadomym jest, że jeżeli chcemy wyleczyć panią czy pana to nigdy po te specyfiki nie mogą oni już sięgnąć. Natomiast przy cyberzaburzeniach jest zupełnie co innego. Nie możemy zabierać komputera, czy telefonu. Musimy modelować relacje, powiedzieć młodemu człowiekowi: twoja głowa może wytrzymać natłok informacji tyle i tyle. Młodym ludziom daliśmy najlepsze i największe odkrycie ostatnich kilkuset lat, czyli Internet. Od Gutenberga nie było niczego lepszego. Tyle tylko, że nie uczymy ich z tego dobrodziejstwa poprawnie korzystać – konkluduje prof. Mariusz Jędrzejko.

Dzisiejsza konferencja ma wytłumaczyć jej uczestnikom (blisko 250 osób), wśród których są pedagodzy, nauczyciele, uczniowie i mieszkańcy Radomska jak technologie cyfrowe wpływają na pobudzenie emocjonalne i edukację dzieci i młodzieży, a nierzadko i dorosłego człowieka. Ma pokazać sposoby zwalczania tych zagrożeń oraz wskazać drogę udzielania pomocy osobom uzależnionym.

Organizatorem wydarzenia jest Społeczna Akademia Nauk, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Radomsku oraz Akademia Profilaktyki Społecznej Akademii Nauk. – Cyberuzależnia to bardzo ważny problem społeczny. Jako akademia profilaktyki działamy według maksymy lepiej działać niż leczyć. Stąd dziś taka tematyka konferencji. Pozwolę sobie jednocześnie zauważyć, iż w lutym zorganizowaliśmy konferencję nt. dopalaczy i narkotyków. W październiku ruszamy natomiast z nowym autorskim projektem dotyczącym szeroko pojętej profilaktyki – zauważa Mirosław Olszewski, dyrektor organizacyjny Akademii Profilaktyki SAN.

Patronat medialny nad konferencją sprawuje „Pomiędzy Stronami”.

Źródło: pomiedzystronami.pl

           
Akademia Profilaktyki SAN to platforma edukacyjna ukierunkowana na upowszechnianie najnowszych rozwiązań metodycznych oraz wiedzy w zakresie profilaktyki społecznej i profilaktyki zachowań ryzykownych i uzależnień. Działamy poprzez: badania i diagnozy społeczne; studia naukowe i analizy problemów; nowoczesne wydawnictwa – tradycyjne i multimedialne; konferencje i warsztaty metodyczne oraz zajęcia edukacyjno-profilaktyczne adresowane m.in. do: rad pedagogicznych placówek oświatowych (szkół, przedszkoli, bibliotek), opiekuńczo-wychowawczych i resocjalizacyjnych, uczniów i rodziców; konferencje i seminaria naukowe; warsztaty metodyczne dla kuratorów sądowych, zespołów ratownictwa medycznego, samorządowych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, straży miejskich i gminnych. zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!